- Nejstarší dějiny
- Starověké říše
- Nabatejci
- Nástup islámu
- Křižáci a Osmané
- Evropský vliv
- Meziválečný vývoj
- Hašimovské království
- Král Husajn
- Poslední vývoj
Jordánsko — v minulosti známé jako „Zajordánsko“ (tedy země za Jordánem) — nebylo po dlouhá staletí jednotnou říší a už od dob faraónů bylo cílem cizích armád a kupců. Kromě krátkého období ve starověku byla místní populace, z velké části tvořená beduínskými kmeny, zvyklá žít pod nadvládou guvernérů vyslaných sem mocnějšími sousedy a to až do poloviny 20. století, kdy vzniklo nezávislé Jordánské království.
Ve vyprahlé jižní a východní části země, kde nejsou žádné stálé řeky, dokázala přežít jen nepočetná populace nomádských a polonomádských beduínských kmenů. A tak se historie Jordánska točí z velké části kolem historie úrodného severu a západu.
Před desítkami tisíc let bylo klima oblasti příznivější, takže nejstarší dějiny hovoří o poměrně bohatém osídlení pastevci a zemědělci. Od 3.tisíciletí začínají na území tzv. úrodného půlměsíce vznikat nejvýznamnější starověké říše-Egypt a Mezopotámie. Přes Zajordánsko vedou důležité obchodní trasy a země se během staletí střídavě dostává pod vliv silnějších sousedů. Do historie Jordánska se významně zapsali obchodně nadaní Nabatejci, kteří kolem přelomu letopočtu vytvoří prosperující Nabatejské království. Razantní nástup islámu v 7.století se stává předělem dějin, Damašek plní po určitou dobu funkci kulturního centra islámského světa. Mezi