Transformace v demokracii

Transformace v demokracii
 
Volby vyhrála Demokratická strana Albánie a přesto, že zanedlouho padla, tak v nových volbách konaných 22. března 1992 opět zvítězila s velkou převahou. Prezidentem byl zvolen Sali Berish – vůdce Demokratické strany. PPSh(Demokratická strana Albánie) se poté přejmenovala na Socialistickou stranu a provedla určité interní změny.
            Pro celou Albánskou společnost byl velkým šokem přechod od hluboce socialistického kolektivistického systému k tržní ekonomice. Za svobodu a ostatní nové přínosy však Albánie platila například vznikáním pašerácké mafie, tím také přísunem drog, přílivem imigrantů a mnohými dalšími problémy transformujících se systémů.
Na sklonku roku 1996 Albánie upadla do vážně krize, což bylo zapříčiněno selháním pyramidových investičních schémat, které byly ekonomicky neudržitelné. Škody dosáhly obřích rozměrů, přičemž circa 70% Albánců přišlo o svoje úspory, a to vyvolalo demonstrace a nepokoje. Ty se postupně rozrostly do stavu Anarchie, který trval několik týdnů. Lid si vynutil předčasné volby, které roku 1997 pod taktovkou zastrašování a nemožností svobodné kampaně vyhrála Socialistická strana v čele s Nanem. Navzdory tomu, že byla zavedena určitá regulační opatření, stále vládla povětšinou nestabilita.
O dva roky později se musela Albánie potýkat s dalším problémem, tentokráte však rozdílného charakteru. Srbskem zrovna zmítaly etnické čistky a na ně reagující spojenecké bombardování, které způsobilo zaplavení Albánie půl milionem uprchlíků ze sousedního Kosova.
             Naštěstí pro Albánce se události dále vyvíjeli příznivějším směrem – země získala z mezinárodních organizací určitou finanční výpomoc, byl zaznamenán určitý rozvoj v sektoru služeb, míra inflace se snížila a kriminalita začala ustupovat. Počínaje rokem 2002 země konečně zažívá hospodářský růst. Předmětem rozvoje je v poslední době infrastruktura a turismus.
            Přesto, že Albánie zažívá nenulový progres, stále se zde vznáší mnoho problémů, nutných k řešení.
Přejete-li si poznat památky na bohaté dějiny Abánie, neváhejte se vydat na poznávací zájezdy do Albánie, které zajišťuje cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o., specialista na zájezdy do Albánie. Cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o. působí na našem trhu již 24 let a pořádá poznávací zájezdy do celého světa a to jak autobusové zájezdy po Evropě tak letecké zájezdy do vzdálených zemí.