Samostatné Chorvatsko

Chorvatsko jako samostatný stát  
Po referendu v roce 1991 se Chorvatsko prohlásilo samostatným nezávislým státem.
          Prvním prezidentem se stal Franjo Tudjman. Ihned po vyhlášení samostatnosti Chorvatska došlo ke vzpouře krajinských Srbů a začala tzv.,,vlastenecká válka“. Boje otevřeně vypukly v  srpnu roku 1991. Srbsko a jugoslávská armáda stála proti chorvatským vojákům. Do roku 1992 získali Srbové kontrolu nad třetinou území. Bombardování zasáhlo města Dubrovník, Zadar, Osijek a dokonce hlavní město Záhřeb. V roce 1994 obě strany souhlasily se zastavením palby, nakonec ale boje nebylo možno zastavit. Strašlivou bilancí ,,vlastenecké války“ byly tisíce mrtvých a statisíce uprchlíků a vyhnanců.    
          V roce 1995 se chorvatské armádě podařilo dobýt zpátky velkou část Srby obsazených oblastí v Chorvatsku, některá sporná území však zůstala pod dohledem OSN. Na začátku roku 1998 byly všechny oblasti předány Chorvatské vládě a zbývající Srbové, žijící na těchto územích, se stali chorvatskými občany.
          Po roce 2000 začíná Chorvatsko směřovat do mezinárodních vojenských i ekonomických struktur. V roce  2009 vstoupilo do NATO.
Přejete-li si poznat památky na bohaté dějiny Chorvatska neváhejte se vydat na poznávací zájezdy do Chorvatska , které zajišťuje cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o., specialista na zájezdy do Chorvatska. Cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o. působí na našem trhu již 24 let a pořádá poznávací zájezdy do celého světa a to jak autobusové zájezdy po Evropě tak letecké zájezdy do vzdálených zemí.