Mykénská kultura

Mykénská kultura
           Na řecké pevnině se okolo r. 1600 př. n. l. začala vyvíjet mykénská kultura. Mykény na poloostrově Peloponés byly pravděpodobně nejvýznamnějším z království v Řecku. I jejich panovníci žili v palácích, které chránily tak mohutné hradby, že Řekové později mysleli, že je nemohli postavit obyčejní smrtelníci.
            Dále Mykéňané stavěly mohutné kopulovité hrobky, ve kterých byly nalezeny nádherné předměty ze zlata a stříbra, šperky a zbraně z bronzu. Vybavení z hrobů svědčilo o velkém bohatství Mykéňanů. Jejich lodě se plavily po celém východním Středomoří a dopluly až do Itálie. I Mykéňané uměli psát, používali tzv. lineární písmo B, které se již podařilo vědcům rozluštit.
            Jejich styky s Malou Asií dokazují také legendy o Trójské válce. Básník Homér podle nich sepsal slavné eposy Ilias a Odysseu. Homér žil o mnoho století později, a proto historikové jeho bájím příliš nevěřili. Až amatérský archeolog Heinrich Schliemann se jimi řídil a našel bájnou Tróju.
            V polovině 15. století př. n. l. podnikli Mykéňané výpravu na Krétu a byli jednou z příčin zániku mínojské kultury. Potom ale již sami se museli bránit nějakému významnému nepříteli. Kolem měst vybudovali mohutné hradby i vybudovali zeď kolem Korintské šíje. Ale ani to nezabránilo rozvratu jejich říše nájezdníky, kteří jsou označováni jako „mořské národy“.
            Z těchto nájezdů už se nevzpamatovali. Města zůstala opuštěná, následovala doba úpadku, která bývá označována jako „temné období“, lidé v té době dokonce zapomněli psát.
Přejete-li si poznat památky na bohaté dějiny Řecka, neváhejte se vydat na poznávací zájezdy do Řecka, které zajišťuje cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o., specialista na zájezdy do Řecka. Cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o. působí na našem trhu již 24 let a pořádá poznávací zájezdy do celého světa a to jak autobusové zájezdy po Evropě tak letecké zájezdy do vzdálených zemí.