Portugalské obrození

V roce 1640 došlo v Portugalsku k rozsáhlému odporu proti cizí vládě a proti verbování portugalských vojáků, kteří měli potlačit povstání v Katalánsku. Portugalcům se nakonec s podporou Francouzů, Ti byli v té době se Španělskem ve válce, podařilo vytlačit španělské uchvatitele z Lisabonu a na trůn dosadili nového krále Jana IV. z rodu Braganca.
Znovuzrozené Portugalsko rychle hledalo nového spojence. S nepřítelem v zádech to nemělo snadné, většina Evropy je neuznávala. Až v roce 1654 podepsalo smlouvu s Anglií a ,,nové“ pevné spojenectví se utvrdilo sňatkem Kateřiny z Braganca s anglickým králem
Karlem II.. V roce 1668 Španělsko konečně uznalo portugalskou nezávislost. Do Portugalska se opět navrátila doba hojnosti. Z obchodování s kořením je sice vytlačili Nizozemci, ale díky novým přínosům zlata a drahého kamení země opět rychle bohatla. Ani tentokrát však nedokázali Portugalci bohatství využívat správně a utráceli neefektivně. Po celé zemi se rozmohly bohatě zdobené paláce, kostely a kláštery. Dokonalým příkladem této ,, zbytečně“ finančně náročné extravagance je barokní palácový klášter v Mafře.
            Pozitivní změny ve finanční oblasti přinesla Portugalsku až vláda markýze de Pombala. Tento prozíravý muž, který byl ministerským předsedou krále Josefa I. zreformoval obchod a průmysl. V Portugalsku a indických koloniích zrušil otroctví, založil královské školy a jeho moc ještě posílila, když se velice rychle a úspěšně vypořádal s následky zemětřesení, které v roce 1755 postihlo Lisabon. Markýz Pomal byl na vrcholu své slávy, když v roce 1777 na trůn nastoupila královna Marie I.. Ta pro Pombalovu vládu neměla pochopení , ihned ho nechala propustit a Pombala byl dokonce za své činy souzen. Nicméně většina jeho reforem zůstala zachována a přinesla Portugalsku novou prosperitu. Na scéně se ovšem objevil nový problém – Napoleonova Francie.
            Přejete-li si poznat památky na bohaté dějiny Portugalska, neváhejte se vydat na poznávací zájezdy do Portugalska, které zajišťuje cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o., specialista na zájezdy do Portugalska. Cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o. působí na našem trhu již 24 let a pořádá poznávací zájezdy do celého světa a to jak autobusové zájezdy po Evropě tak letecké zájezdy do vzdálených zemí.