Vznik Portugalského království

Zatímco tedy na jihu země se pod nadvládou Maurů žilo celkem v poklidu, sever země, který zůstal křesťanský, pomalu začal přemýšlet o  znovudobytí – ,,reconquista“ zabraného území. V roce 868 obsadili křesťané Porto, v roce 1064 padla pod jejich vliv Coimbra. V roce 1085 se křesťanskému králi Alfonsovi VI. podařilo vyhnat Maury i z jejich španělské říše v Toledu, vzápětí byl však poražen.
Alfons VI. (král Kastilie a Leónu) se  nevzdal a na pomoc proti Maurům si přivolal zahraniční pomoc – evropské křižáky. Území dnešního severu Portugalska – portugalské hrabství dal do správy své dceři Tereze a jejímu manželovi Jindřichu Burgunskému, který pocházel z významného rodu Kapetovců (vládli ve Francii). Po něm se vládnoucí dynastie další století nazývá Burgundská.
Boje nakonec pokračovaly i za následujících generací a až v roce 1139 se Alfonsovi Jindřichovi ( vnuk Alfonse VI.) podařilo porazit Maury v bitvě u  Alenteja.
            Alfons Jindřich vyhlásil nezávislé Portugalské království a prohlásil se za krále (Dom) této země. Následovaly další boje a za pomoci křižáků dobyl tento král i další města: Santarém a Lisabon. V roce 1185, kdy král Alfons Jindřich zemřel, se Portugalsko rozprostíralo až k Rio Teo. Trvalo ale ještě skoro celé století, než se křesťanským Portugalcům podařilo nad Maury zvítězit. Až v roce 1249 padlo i území Algarve do rukou křesťanům a reconquista byla u konce.
            Přejete-li si poznat památky na bohaté dějiny Portugalska, neváhejte se vydat na poznávací zájezdy do Portugalska, které zajišťuje cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o., specialista na zájezdy do Portugalska. Cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o. působí na našem trhu již 24 let a pořádá poznávací zájezdy do celého světa a to jak autobusové zájezdy po Evropě tak letecké zájezdy do vzdálených zemí.