Nástup demokracie

Nástup demokracie
Moci se chopila 22. prosince 1989 již dříve se formující Národní fronta spásy (FNS) v čele s dramatikem Ionem Illiescem, který byl později zvolen rumunským prezidentem. V květnu 1990 se konaly svobodné volby, ve kterých FNS utvrdila své mocenské postavení. Začaly propukat protesty za vyřazení bývalých straníků z vlády a zrušení cenzury národní televize..
            Navzdory tomu, že se stát ekonomicky reformoval velmi pomalu, určité změny k lepšímu přece jen nastaly. Byly zrušeny příděly potravin, povinná registrace psacích strojů, zákaz potratů a antikoncepce atd.
            Nastalo obtížné období transformace od tuhého komunismu k tržní ekonomice, což se neobešlo bez problémů. Inflace dosáhla ohromných hodnot a tak začaly propukat stávky, což bylo smrtícím úderem pro první vládu. V září 1992 byla přijata nová ústava, která se stala základem demokratického státu v čele s prezidentem. Následovaly druhé svobodné všeobecné volby, které vyhrála opět Illiescova FDSN. Významným krokem k hospodářské konsolidaci byla Illiescova podpora Mugura Isaresca v jeho ekonomickém počínání v pozici guvernéra národní banky, jeho přísná politika dokázala snížit inflaci na 6% za měsíc. Také proběhla pozemková reforma s cílem oživit zemědělství, ale cizincům skupování půdy povoleno nebylo. V roce 1994 se hospodářské podmínky začaly zlepšovat, dokonce po dlouhé době mírně vzrostly reálně mzdy.
            Volby pořádané v roku 1996 skončily vítězně pro stranu Demokratická konvence Rumunska (CDR). Nová vláda se usnesla, že rumunská ekonomika vyžaduje více radikálních zásahů a tak se v roce 1997 začala praktikovat takzvaná šoková terapie, jež ji měla uzdravit hospodářství. Ceny pohonných hmot vzrostly dvakrát, elektrická energie podražila dokonce pětinásobně a příkře stoupaly i ceny telefonní komunikace či dopravy. Vláda odbourala veškeré dotace, což vedlo k poklesu platů o 20%. Dále probíhala privatizace. Rumunsko se v roce 1997 zapojilo do středoevropského společenství volného obchodu CEFTA. V roce 2004 získalo členství v NATO a o 3 roky později se stalo členským státem Evropské Unie.
 
Přejete-li si poznat památky na bohaté dějiny Rumunska, neváhejte se vydat na poznávací zájezdy do Rumunska, které zajišťuje cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o., specialista na zájezdy do Rumunska. Cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o. působí na našem trhu již 24 let a pořádá poznávací zájezdy do celého světa a to jak autobusové zájezdy po Evropě tak letecké zájezdy do vzdálených zemí.