Nástup Bourbonů

Nástup Bourbonů
 
Nastupující král Jindřich Navarrský byl zpočátku králem bez svého království. Byl králem bez hlavního města a kontroly nad většinou země. Navíc jej neuznávala velká část Evropy včetně papeže. Svou zemi si musel nejprve vybojovat. Nakonec pochopil, že pokud nepřestoupí ke katolicismu, nemá šanci. Známý je jeho výrok „Paříž stojí za mši“. Protestantům dal určité svobody, když vydal Edikt nantský. Když dosáhl míru, začal se věnovat vnitřní správě země.
Jeho vláda začala vykazovat absolutistické rysy. Zaměřil se na reformy v oblasti správní i daňové, pozornost věnoval podpoře obchodu a podnikání. Jeho hlavním spolupracovníkem byl jeho někdejší druh ve zbrani vévoda de Sully. Jeho osobní život pobuřoval jeho současníky. Měl nespočet milenek. Jeho manželství s Markétou z Valoise, které tak pošramotila už Bartolomějská noc, bylo po dlouhé době odloučení manželů rozvedeno.
Mezi svými milenkami našel Jindřich IV. jednu, kterou povýšil na svou srdcovou královnu. Jmenovala se Gabriela d´Estrées a milovala Jindřichova vrchního štolbu. Ovšem královu dvoření nakonec neodolala. Porodila mu několik dětí a málem to dotáhla i na francouzskou královnu. Zemřela den před svatbou, pravděpodobně na otravu jedem, kterou zosnovali ti, kteří si přáli svatbu Jindřicha s Marií Medičejskou. Sňatek vyrovnal dluhy Francie vůči Florencii. Jindřich Navarrský byl zavražděn katolickým fanatikem a po jeho smrti vládla Marie Medičejská jako regentka za Ludvíka XIII.
Přejete-li si poznat památky na bohaté dějiny Francie neváhejte se vydat na poznávací zájezdy do Francie , které zajišťuje cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o., specialista na zájezdy do Francie. Cestovní kancelář Mayer&Crocus s.r.o. působí na našem trhu již 24 let a pořádá poznávací zájezdy do celého světa a to jak autobusové zájezdy po Evropě tak letecké zájezdy do vzdálených zemí.